Zespół interdyscyplinarny Miasta Sulejówek działa na mocy ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (tj. Dz. U. z 2004r poz. 424) oraz:
-
Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 21 czerwca 2023 r. w sprawie nadzoru i kontroli nad realizacja zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej (Dz. U. z 2022r. poz. 1165)
-
Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 września 2023r. (Dz. U. z 2023r. poz. 1870), w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzoru formularzy „Niebieska Karta”
-
Uchwały nr LX/632/2023 Rady miasta Sulejówek z dnia 17.07.2023r . w sprawie określenia trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego Miasta Sulejówek
Do zadań zespołu Interdyscyplinarnego i Grup Diagnostyczno-Pomocowych w szczególności należy:
-
Usprawnienie systemu pomocy rodzinom dotkniętym i zagrożonym zjawiskiem przemocy domowej
-
Zbudowanie systemu działań w zakresie pomocy rodzinom i osób dotkniętych przemocą domową
-
Udzielenie kompleksowej profesjonalnej pomocy rodzinie
-
Do konkretnych zadań zespół powołuje grupę diagnostyczno-pomocową, która pełni funkcję wspierającą i realizuje ona działania pomocowe wobec indywidualnych przypadków wystąpienia przemocy w rodzinie.
-
Zatrzymanie przemocy domowej i niwelowanie jej skutków
Członkowie zespołu Interdyscyplinarnego działają na podstawie wyżej wymienionych aktów prawnych oraz porozumień zawartych między Burmistrzem Miasta Sulejówek a podmiotami , których przedstawiciele wchodzą w skład Zespołu. Członkowie zespołu wykonują zadania w ramach obowiązków zawodowych i służbowych, lub społecznie.
Porozumiecie stanowi jednocześnie formą zobowiązania do zapewnienia i stworzenia możliwości , udziału w posiedzeniach i pracach zespołu lub grup diagnostyczno-pomocowych wytypowanych przedstawicieli. Obsługę organizacyjną – techniczną Zespołu interdyscyplinarnego zapewnia Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sulejówku